E-Ticaret Girişimciliği

 

21 Mart 2012 tarihli E-pazarlama dersimizin konuklarından oyuncakdenizi.com’ un kurucusu Serkan Hondur ve indirdik.com’ un kurucusu Mustafa Acet’in başarı hikayelerini sizlerle paylaşacağım.

oyuncakdenizi.com- Serkan Hondur

oyuncakdenizi.com, 2009 yılında kurulmasına rağmen geçtiğimiz 3 yıl içinde cirolarını yıldan yıla katlayarak gelecek vaat eden ve sektörün lider e-ticaret sitelerinden biri konumundadır. Kurulduğunda oyuncak satışı yapan bir sitenin olmayışı büyük avantajlar sağlamıştır. Sitede her çeşit oyuncak ve çocuk kitapları satışı yapılmaktadır. Sitenin bu başarıyı elde etmesinin altında yatan nedenleri şu şekilde açıklayabiliriz: Güçlü tedarikçi ilişkileri, tedarikçilere yakın konumlanma ve bu durum lojistik maliyetlerini azaltmakta, aynı gün kargo hizmeti, arama motoru optimizasyonunun etkin kullanımı, çoğu rakip firmalardan farklı olarak iade olanağıdır.

Oyuncakdenizi.com, günümüzde hızla gelişen trendleri takip ederek ve bu trendleri kendi iş modellerine uygulayarak  sektördeki rakipleri ile rekabet edebilmeyi başaran ve müşteri memnuniyetine önem veren bir e-ticaret sitesi olma yolunda ilerlemektedir.

indirdik.com- Mustafa Acet

5 yıldır faaliyette olan indirdik.com, günde tek ürün satarak piyasada bulunan satış sitelerinden farklı bir satış stratejisiyle karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanında indirimde olan farklı kategorilerdeki fırsat ürünlere de yer verilmektedir. Kurucusu Mustafa Acet Bey, Global Üniversiteli Girişimci yarışmasında birinci seçilmiş, Türkiye’ yi New York’ ta temsil ederek büyük bir başarıya imza atmıştır. Sitenin müşteri sayısı her geçen gün artmakta dolayısıyla bu durum firmanın pazar payını genişletmektedir. Mustafa Bey, hizmet politikalarını şöyle açıklıyor: satış sonrası hizmetler kapsamında 7 gün içinde iade, gün içindeki premium ürünün bitmemesi için geniş tedarikçi yelpazesine sahip olmaları. Şirketin %54 hissesine Mustafa Acet Bey sahip,  %40’ ını gittigidiyor.com’ a ait, geri kalan hisseler ise yatırımcılarındır.

Sonuç olarak indirdik.com pazar payını sürekli arttırarak ve sürekli gelişerek büyümeye devam etmektedir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !