E-Ticarette Perakendecilik ve Mobil Ticaret

 

Bu haftaki E-Pazarlama dersimizin konukları Markafoni.com’ un kurucu ortaklarından Tolga Tatari ve Nokia Türkiye Servisler ve Çözümler Müdürü Ali Selim Aytuna’ ydı. İlk konuşmacımız,

Markafoni- Özel Alışeriş Kulübü

2008 yılında Ahmet Sarı, Tolga Tatari ve Çağrı Bey tarafından kurulan markafoni bugün Türkiye’ nin en büyük üçüncü e-ticaret sitesi konumundadır. Şirket modeline göre tedarikçiler büyük öneme sahip. Bu yüzden şirketleri tek tek ziyaret ederek tedarikçi sayılarını arttırmakla işe başlamışlar. Tedarikçilerden bazıları “Türkiye’ de alışverişin %90’ ını erkekler yapıyor. Siz de böyle bir ortamda kadınlara tekstil ürünleri satmaya çalışıyorsunuz” demişler. Onlar bu sözlere rağmen yine de devam etmişler. İlk başlarda bu iş modeliyle bir sektör yarattıklarının farkında değillermiş. Yani e-ticearette perakendeciler için bir sektör yaratmak.  Bir yıl işleri düzene sokmak adına çok yoğun tempoda çalışmışlar ve  şirketleri ikna etmek için uğraşmışlar. Onlar için bir diğer sorun da hızlı büyümeyi organize etmek olmuş. 50-100 kişiyi yönetmekle, 500-1000 kişiyi yönetmek çok farklı olduğu için, Sina Afra’ yı CEO olarak transfer ederek profesyonellerle çalışmaya başlamışlar. Türkiye’ den sonra Avusturalya ve Güney Kore’de de markafoni açma girişiminde bulunmuşlar. Fakat Güney Kore’ deki markafoni’ yi bi süre sonra kapatmak zorunda kalmışlar. Güney Kore nüfusu 50 milyon olan, 45 milyon internet kullanıcısı ve ,internet kullanıcılarının 43 milyonu internetten alışveriş yapan bir ülke olmasına rağmen, rekabetin çok yoğun olduğu, farklılaşmanın ve pazara girmenin zor olduğu bir lokasyonmuş. Üstelik mevcut işletmeler zaten 80-90’ a yakın e-ticaret sitesiyle önceden anlaşmış durumdalar. Güney Kore halkının kurulan yabancı şirketlerden beklentileri, Avrupalı bir şirket olmak, Güney Kore’ li bir şirket gibi görünmekmiş.

Kuruluşunun ilk haftasında 4 ürün satan markafoni, bugün günde 35000 ürün satan bir e-ticaret sitesi haline gelmiştir. Bütün şirketler grubu olarak 1000’ den fazla çalışanı bulunmaktadır. Türkiye’ de ise 560 kişi çalışıyor ve yaş ortalaması da 25. Onlara göre önemli olan bir çalışanın işini yapmasıymış.

İndirimde ürün satışlarının yanında dikey alışveriş modeliyle hizmet vermekteler. Zizigo’ yu ve Doğuş Yayın Grubu’ ndan Enmoda.com’ un %75 ini satın alarak, Türkiye’ nin en büyük e-ticaret holdingi olmak üzereler.

Bir süre sonra benzer iş modeliyle trendyol, daybyday, limango gibi firmalar sektöre girmeye başlayınca rekabet başlamış. İnternet ortamındaki perakende sektörünün pazar payı  %3’ tür. Pazarın %80’ i pazardaki 3 büyük oyuncu tarafından yönetiliyor.  Bu pazarda  % 75’ lik gibi büyük bir oran markafoniye aittir. Tolga Bey pazara ilk girenin çok büyük avantajı olduğunu söylüyor. Şuan piyasada sonu foni’ yle biten çok site olduğunu, kendileri pazara ilk giren oldukları için bir süre sonra markalaşmanın geldiğini söylüyor. İstatistiklere göre Türkiye’ de yaklaşık 40 milyon internet kullanıcısı bulunmakta ve bunların maksimum 6-7 milyonu internetten alışveriş yapmaktadır. Gelişmiş ülkelerde internetten alışveriş yapma oranı %50 civarındadır. Duruma bu açıdan bakıldığında markafoni’ nin büyüme potansiyeli oldukça fazladır.

Şuan 1100 markayla çalışarak markalara satış kanalı oluyorlar. Markaları ise ‘slot’ lara göre seçiyorlar. Örneğin bugün 5 ayakkabı, 2 saate ihtiyaç olduğunu söyleyerek bunları şirketlerden temin ediyorlar. Merdiven altı çok şirket olduğu için, deposu, ürünü, stoğu belli bir kalitenin üzerinde bir şirket olmak diğer bir seçim kriteri. Site tasarımına  da özen gösteriyorlar. Siteye conversion koyarken üç şeye dikkat ediyorlar: “selection, price, layout”.Layout, bir ürünün nasıl gösterileceğini, hangi ödeme sistemlerinden geçeceği gibi faaliyetleri  ifade etmektedir. Sitedeki ürünlerin tanıtımı yapmak adına, 84 kişilik prodüksiyon ekibi, 14 kişilik fotoğrafçı ekibi ve 12 mankenle günde yaklaşık 2500 fotoğraf çekiyorlar.

Markofoni’ nin gelir modeli, komisyon üzerinden değil de, direk satılan mal üzerinden kar etmeye dayanıyor. İşe satış olarak yani ne kadar çok ürün satabiliriz diye bakıyorlar.

Tolga Bey, e-ticarette bir siteye 100 kişi geliyor, 1 kişi alışveriş yapıyorsa bu durumun iyi olduğu söylüyor. Markofoni’ nin bundan sonraki stratejisi globalde büyümek adına stratejik iş birlikleri yapmak. Stratejik ortaklık yapmak için birtakım yabancı şirketle görüşmüşler ve 139 internet şirketi olan Nescrise, şirketin %70’ ini satın almış. Bu kadar hızlı büyümelerine  rağmen, şirketin yabancı ortağa satılmasının amacının, Türkiye’ nin en büyük e-ticaret holdingi olmak olduğunu söylüyorlar.

Son olarak, bu alanda yaptıkları yeni yatırımlarla Zizigo ve Enmoda hızla büyümeye devam ediyor.

Nokia – Mobil Ticaret

İstatistiklere göre internet kullanıcı sayısı her geçen gün artmakta, özellikle akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla 2013 yılında mobil ticaretin, desktop’u  yakalayıp geçmesi beklenmektedir. Ali Selim Bey olaya bu açıdan bakıldığında şuan girişim yapmanın çok uygun bir zaman olduğunu düşünüyor. Türkiye’ de akıllı telefon kullanım oranı %25 lerde. Çünkü alım gücünün etkisi çok büyük. Aynı zamanda düşük fiyatlı akıllı telefonların önemi de artıyor ve  Türkiye’ de en yoğun akıllı telefon satışı 400-600 TL aralığında gerçekleşiyor.

Ali Selim Bey’ e göre, yerel pazar henüz olgunlaşmadığından hype’ ın etkin olduğu coğrafyadaki değer ölçütleri birebir yerelleştiriliyor. Diğer taraftan markaların kendi teknolojileri üzerinden ekosistem kurma rekabeti pazarı hızla büyütüyor. Duruma firmalar açısından bakarsak, açık standartlar kullanarak her telefona uyan bir yazılım geliştirmeye doğru kayma söz konusu.

Mağazalardan indirilen uygulama sayısı 2010 yılında 5 milyar iken 2012 yılında 10 katına çıkarak 50 milyar olacağı tahmin edilmektedir. 

Nokia Ovi Mağaza, 1,5 milyon haftalık indirme rekoruyla, toplamda 40 milyon indirmeye ulaşmıştır. Geçtiğimiz yıllarda Ovi Mağaza performansıyla dünyada ikinci olmuş şuan üçüncü sırada yer almaktadır.

Görülüyor ki Türkiye’ de teknoloji tüketimine talep bir hayli yüksek. Örneğin, ortakları Cohous’ un oyunlarının 3 aylık performansı 260000’ lerde. Nokia Türkiye’ nin geliştirdiği oyunlar, İngiltere’ de Nokia World tarafından en iyi vaka seçilmiş.

Ali Selim Bey, ileride teknoloji ve internetin büyük dönüşüm yaşayacağını söylüyor. Nasıl mı? NFC teknolojisi ile. NFC teknolojisi ile cep telefomuz alışverişi ve seyahati kolaylaştıran çok amaçlı bir akıllı kart haline gelecektir. Bu teknoloji sayesinde, cep telefonumuzu NFC kredi kartı okuyucularına dokundurup hızlı, uygun ve güvenli bir şekilde alışveriş yapabileceğiz, NFC teknolojisi cep telefonumuzu bir yolculuk bileti gibi kullanmanızı sağlayacak, Yalnızca NFC cep telefonlarımıza dokunarak dostlarımız ve iş arkadaşlarımızla bilgi ve not paylaşıp cep telefonumuzu servis kısa yollarında bulunan posterlere dokundurarak haber, hava durumu ve yolculuk saatleri gibi mobil servisleri keşfedebileceğiz.

 

Ali Selim Bey, son olarak mobil ticaretin 3 önemli teknolojik kırılımı olduğunu ifade ediyor. Birincisi, fiyat, fiyat düştükçe mobil uygulamayla internete erişim artacak. İkincisi yerel düşünmek, Türkiye’ deki tüketiciyle ABD’ deki tüketicinin istekleri farklıdır. Üçüncüsü ise, fiyatlar düştüğünde, bütün telefonlarda bu uygulamalar kullanılacak. 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !