Girişimcilik ve Girişimcilik Üzerine Notlar

 

Sporx.com- Süper Spor Sitesi

11 Nisan 2012 Çarşamba E-Pazarlama dersimizin konuğu sporx.com spor haberleri sitesinin kurucu ortağı ve genel müdürü girişimci İlkan Gökyılmaz Bey tecrübelerini bizlerle paylaştı.

Site, ilk olarak 2005 Haziran ayında superspor.com adıyla kurulmuş ve daha sonra ismi 2007 Mart’ ta sporx.com olarak değiştirilmiştir. Yeni isim dünyada tek, daha kısa ve bu durum internette oldukça önemli. Superspor.com ismi önceden kullanıldığı için karışıklığa sebebiyet veriyormuş. İlk başta 2 kişi başlayıp şimdi 40 kişiye ulaşmışlar.

Sporx.com, spor haberleri yayıncılığı yapan özgün bir içerik sitesidir. Fanatik, Fotomaç, ligtv.com.tr, ntvspor en büyük rakipleridir. 2005 yılından beri spor içeriği ve uygulamaları üretmektedir. Sporun her dalından her gün 100-150 haber üretip, maç ve spor olaylarını canlı takip etmektedir. Tecrübeli içerik ekibi ve 7/24 güncellenen içeriği ile spor konusundaki ilk ulaşılacak kaynaklardan biridir. Aynı zamanda GSM operatörlerinin spor içerik ve hizmet sağlayıcılığını yapmaktadır. Turkcell Gollercepte uygulamasının altyapısını sporx.com yapmaktadır. Bunların yanında Iphone, Ipad, Nokia, Smarttv için uygulamalar geliştirmektedir. İstatistiklere göre 2014 yılında internet erişiminde web access ile mobil access’ in eşitleneceği öngörülmektedir. Hızla gelişen teknolojiyle paralel olarak mobil access’ e doğru bir kayış olmakta. Bu durum sporx.com için pazar payını genişletmesi için fırsat teşkil etmektedir.

Alexa.com’ un istatistiklerine göre (11 Nisan 2012), Türkiye’ de 52. sırada, globalde 3113. sırada yer alıyor.

Sporx.com’ un ana gelir kaynağı reklamdır ve gelirin % 75’ i reklamlardan elde etmektedirler. Sitenin tekil ziyaretçi sayısı ayda 5 milyon, sayfa görüntülenme sayısı ayda 120 milyondur. Reklam pastasından en çok payı tv’ nin aldığı düşünülürse sporx.com’ un reklamdan aldığı pay % 7 olup, yakın zamanda tv’ ye yaklaşacak ve gazeteyi geçmesi düşünülmektedir.

Maximum İletişim Hizmetleri A.Ş.’ e ait 5 web sitesi bulunuyor: sporx.com, sporxtv, webaslan.com, superfb.com ve karakartal.com.

İnternet spor haberciliğinin yanında Türkiye’ nin iki spor dergisinden birisi olan Futbol Extra dergisini bünyelerine katarak spor yayıncılığını bu yolla da sürdürüyorlar.

Sporx.com’ un faaliyet alanlarını genel olarak şöyle özetleyebiliriz:

2008 yılından beri Galatasaray Spor Kulubü resmi internet siteleri altyapı sağlayıcılığı. (galatasaray.org)

2004 yılından beri Turkcell spor içerik sağlayıcısı.

2007’ den beri Avea spor içerik ve altyapı sağlayıcısı. Avea lig paketi sağlayıcısı. 2011 yılında en iyi mobil uygulama ödülü.

İlkay Bey’ in girişimciliğe bakış açısı:

Girişimcilik Türkiye’ de yaygın olmadığı için aileler tarafından teşvik edilmiyor. Hal böyle olunca birçok kişi teşebbüste bulunmuyor. Öte yandan ülkemizde yeni kurulan şirketlerin başarı oranları ise %10’ dur. Bunun nedeni; yönetim deneyiminin sınırlı oluşu, başta finansman olmak üzere kaynak kıtlığı ve yeterince güçlü stratejik ilişkilerin olmayışıdır. İlkay Bey, kendi işini kurmak isteyen girişimcilere birtakım tavsiyelerde bulunuyor: kendi işinizde hiç canınız sıkılmamalı, günlük operasyonel işler ve mevcut işi geliştirmek için iki kat fazla çalışılmalı. “Her konuda sağduyunuza güvenin, düşünün, araştırın ve öyle hareket edin.” Bir girişimci, hukuk, finans, teknoloji ve insan yönetimi konularında bilgi sahibi olmalıdır. Fazla mükemmelliyetçi olunmamalı, gerektiğinde işler delege edilmelidir. İstikrarlı ve disiplinli çalışmak çok önemlidir. Kötü bir fikir bile iyi yapılınca başarılı olabilmektedir. Her zaman ilk olmak önemlidir ve avantaj sağlar. “Başarı görecelidir, kendinizle yarışın ve her yıl kendinizi aşın.” Her şeyden önce yapılan iş ve pazarın buna uygunluğu önemlidir. “Her şeye açık olun, paralel iş yapmayı öğrenin. İçe kapanıp çalışmak yerine network ‘ünüzü genişletin. Kendiniz kullanmayacağınız, beğenmediğiniz ürün ile asla çıkmayın. İşinizi geliştirmek için ortaklıklar kurun, farklı kişileri tanıyın. Girişimci olarak aynı zamanda lider olduğunuzu unutmayın. Pazarlamaya, network’ e önem verin. Nakit akışına çok dikkat edin, şirketiniz büyüdükçe daha da dikkat edin.”

Ve son olarak “en büyük motivasyonunuz başarı ve istihdam yaratmak olsun.”

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !