Google Adwords- İnternet Reklamcılığı

 

25 Nisan Çarşamba E-Pazarlama dersimizin konuğu Google Türkiye’ den Mahir Erkan’ dı. Mahir Bey, Google Türkiye’ de Adwords hesap yöneticisi ve Google Analytics ürün uzmanı olarak çalışıyor. Boğaziçi Üniversitesi İktisat bölümünden mezun olduktan sonra bir süre Hannover-Messe International’da pazarlama koordinatörlüğü yapmış. Ardından Ogilvy & Mather, Grey Worldwide gibi reklam ajanslarında çalışmıştır. Mahir Bey, medya, ajans ve e-ticaret olmak üzere internetin üç tarafı hakkında bilgilerini aktaracak.

Mahir Bey, içerik pazarlamanın çok önemli olduğunu vurguluyor. Yani sanal ortamda blog ya da forumlarda içerik yazılmasının yararlı olacağını söylüyor ve şunları ekliyor  “İlgili olduğunuz herhangi bir konuda içerik üretmeye başlayın. Başkalarına katkınız olsun. Böylece yazılarınız zamanla çoğalacak kendinize özgü bir platformunuz olacaktır.”

Medya tarafında da owned media ve earned  media yönetiminden bahsetti. Owned medya markaya ait markanın kendi kendi kontrolündeki iletişim kanalıdır. Var olan ve potansiyel müşterilerle uzun süreli ilişkiler kurup kazanılmış medya yaratmak ve geliştirmek owned medyanın görev alanına girer. Earned medya ise kazanılmış medya, tüketicinin bir iletişim kanalı haline gelmesi durumudur.

İnternetin bugünkü trendine bakacak olursak 2004 yılında Çin’ de 59 milyon, ABD’ de 162 milyon internet kullanıcısı varken, 2012 yılında Çin’ de 459 milyon, ABD’ de 244 milyon internet kullanıcısı vardır. Görülüyor ki geçtiğimiz 8 yılda kullanıcısı sayısı çok hızlı artmıştır. İnternet penetrasyonun en yoğun arttığı yıl 2005-2006 yıllarıdır. 3G penetrasyonunda birinci sırada ABD, ikinci sırada Japonya, üçüncü sırada Kanada, dördüncü sırada Çin gelirken Türkiye 19.sıradadır. İnternette geçirilen vakit sıralamasında Türkiye 14.sırada, perakende sitelerini ziyaret sıralamasında 8.sırada yer almaktadır.

2004 yılı internet hakkında birtakım konuların konuşulduğu yıl olmuştur:

Geniş bant konuşulmaya başlandı. Geniş bant, download hızı 256 kbit/s'nin üzerinde olmasına olanak sağlayan bant genişliğidir. Geniş bantta kısıtlamalar olmayıp, her türlü proje ortaya konulabilmektedir.

Parasallaştırma: İnternet şirketlerinin durumu konuşulmaktaydı. İnternet şirketleri para kazanırlar mı? Yatırım yapılmalı mı? gibi sorular sorulmaktaydı. İnternet şirketlerinde çalışanlara iş bulamamış gözüyle bakılıyordu. Şimdilerde ise internet şirketi kurmaya çalışılıyor.

Avatarlar: O yıllarda avatarlar vardı ve gerçeklik yoktu. Yanlış hesaplar veriliyordu. Şimdi ise insanlar gerçek kimlikleri ile facebook, twitter gibi mecralarda bulunuyorlar.

Konuşulan bir diğer konu da internet reklamcılığıydı. Parası az olan firmaların üzerinde düşünüp stratejiler geliştirerek internet reklamcılığına yönelmesiyle internet reklamcılığı gelişmiştir. İnternet reklamcılığında Google sektörün öncüsü konumundadır. Google’ ın toplam gelirlerinin %96-97’ sini reklam gelirleri oluşturuyor. Google’ ın reklam gelirlerini en çok arttırdığı dönem kriz dönemleriymiş.

Dünyada ve buna paralel olarak Türkiye’de de reklamcılık dünyası değişiyor, internet hem  iş hayatını hem de pazarlama iletişiminin yöntemlerini değiştirmektedir. Online pazarlama ve internet reklamcılığı, geleneksel reklam harcamalarını yavaş yavaş dijital mecralara kaydırmaktadır. Bu alanda yapılan araştırmaların sonuçları , kısa bir süre sonra online pazarlama ve internet reklam aktivitelerinin Türkiye’de de büyük bir gelişme göstereceği yönündedir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !