Kariyer.net

 

E-Pazarlama dersimizin bu haftaki konuğu Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz Bey’ di. İnternet trendlerinden ve gelişiminden bahsettik.

Bugün küreselleşme 3.0 ile birlikte küreselleşmenin üçüncü evresini yaşamaktayız. Nasıl mı?  Küreselleşme 3.0 ile , işlemlerde verimlilik artışı, iş yapışta değişim, hayat tarzında değişim, makro dengelerde değişim ve “vay canına!” dedirten olaylar türünden değişimler yaşanmaktadır.  Paralel olarak mobil teknolojiler dünyasında da bu değişimlerin yansımaları görülmektedir.  Akıllı telefon pazarında akıl almaz derecede değişimler olmuştur.  Fazla değil  sadece 5 yıl içinde, 2007 yılında Nokia, RIM ve Motorola akıllı telefonlarda öncüyken, 2012 yılına geldiğimizde Apple ve Samsung gibi markalar ön plana çıkmıştır. İnternetin gelişimiyle şirketleri ortadan kaldıran bir takım değerler meydana  gelmiştir. 1990’ lı yıllarda Blockbuster, Borders, Barners&Noble piyasaya hakimken, 2010 yılında Netflix ve Amazon.com gibi şirketler farklı bir modelle pazara girerek sektörün liderlerinden olmuşlardır. Örneğin amazon.com, kitapla sektöre girmişti. Şimdi ise bir çok sektörde yer alıyor. Bir başka çarpıcı örnek ise,  el bilgisayarı olarak bildiğimiz Palm, 1 milyonuncu satışına 18.ayda ulaşmışken, I-Phone 4S ise bu sayıya sadece 24 saat içinde ulaşmıştır. Facebook’ un 2006 yılında 10 milyon üyesi  varken, 2010 yılında 800 milyon üyeye sahiptir.

İnternet trendlerinden sonra kariyer.net’ in mevcut durumundan söz edelim.  Kariyer.net, aylık ilan sayısını hesaplarken ilgili ay içindeki ilan sayısını değil, o aydaki yeni ilan sayısı baz alıyor. Çünkü bir ilan bir aydan fazla süreli yayında kaldığı zaman diğer aylarda aynı ilanı tekrar saymak rasyonel olmamaktadır. İlanların en düşük olduğu dönemler yaz aylarıymış.  Bunun sebebi enflasyon oranının yaz aylarında yüksek olmasıymış. Türkiye’ de 2008 yılında yaşanan krizle beraber enflasyon oranı yükselmiş, işsizlik artmıştır. Bu durum 2009 yılı ortalarına kadar devam etmiştir.  Kariyer.net, kriz dönemde istihdam endeksini yayınlayarak başarılı bir işe imza atmıştır. Faydasını gördükleri için 2009’ dan beri istihdam endeksini yayınlamaya devam etmektedir. Yusuf Bey, ayrıca tüm sektörler içinde en çok eleman arayan, eleman alımı gerçekleştiren sektörün inşaat sektörü olduğunu söylüyor.

Genel merkezi İstanbul’ da, 8 ilde de şubesi olan Kariyer.net’ in 216 çalışanı vardır. Türkiye’ de iş bulmak genelde tanıdık vasıtasıyla gerçekleştiği için İstanbul dışındaki illerdeki şubeleri vasıtasıyla potansiyel müşterilerine ulaşarak pazarını büyütmeyi amaçlamaktadır. Türkiye’ de bulunan işletmelerin çoğunu küçük ve orta işletmeler oluşturduğundan üye sayısını arttırmak için bu pazara ulaşmayı hedeflemiştir. Bu illerdeki potansiyel üyelere kariyer net’ in iş modeli ve hizmetleri anlatılmaktadır. Bunların yanında üniversite öğrencileri için part time iş fırsatları sunan uniisbul.com’ a yatırım yaparak %50 ortak olmuşlar.

Yusuf Bey son olarak iş hayatında başarılı olmak ve bir adım önde olmak için bazı özelliklere sahip olmamız gerektiğini söylüyor: Müşteri odaklı olan, bilgiyi kullanabilen, rakamlara hakim, sorumluluk/ inisiyatif alabilen, iş bitirici, esnek, değişime açık ve sorgulayan bireyler. 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !