yemeksepeti.com

04 Nisan 2012 Çarşamba E-Pazarlama dersimizin konuğu yemeksepeti.com’ un kurucularından Melih Ödemiş Bey’ di. Bu yazımda, yemeksepeti.com’un kuruluşunu, gelişimini ve bugünkü durumunu sizlere aktaracağım.

Yemeksepeti.com, 2000 yılında Nevzat, Melih, Cem ve iki kişi de çalışan olmak üzere 5 kişiyle kurulmuş. Melih Bey, iyi bir ekip kurmanın zor olduğunu ifade ediyor. Bunun nedenini de ‘Birlikte yola çıkıldığında işi tamamlayabilecek iyi bir ekip gerekir.’ diyerek açıklıyor.

Yemeksepeti.com’ un iş modeli Türkiye’ de benzeri olmayan bir model olduğu için kurulduğu yıllarda tutunması bir hayli zor görünmekteymiş. Bu durum ancak çok iyi reklam yaparak sitenin tanıtılmasıyla aşılabilirdi. Sitenin kurulduğu yıllarda, reklam  için paraları olmadığı için ‘word of mouth’ ile reklam yaparak tutunmaya çalışmışlar ve bu yolla gayet başarılı olmuşlar.

Melih Bey, her girişimcinin farklı farklı bir hayat hikayesi olduğunu ve kendisinin de internet girişimciliğine yönelmeyi tercih ettiğini söylüyor. 1995 yılında Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümüne girmiş, ki o yıllar internetin gelişimine denk geldiği için kendisine çok büyük avantaj sağlamıştır. Ailesi ve yakın çevresi mezun olduktan sonra ilk önce hizmet sektöründe çalışmasını istemişler. Hizmet sektöründe işi öğrenip sonra kendi işini kurmasını söylemişler. Bu doğrultu da Citibank’ a girmiş ve burada 1 yıl çalıştıktan sonra kendi işini kurmak için işten ayrılmış. Böylece önce başka birinin yanında çalışarak, sonra da kendi işini kurarak iki tarafı da gördüğünü ve bu durumun kendisi için bir fırsat olduğunu söylüyor.

Şuan yaklaşık 6000 restoran ve 1,5 milyon kullanıcıyla hizmet veren büyük bir firma konumundadırlar. Restoranlarla tüketiciler arasında aracı konumunda oldukları için  B2B + B2C= B2B2C iş modeli ile çalışmaktadırlar. Kuruluşundan bugüne yemek sepetinin gelişimine bakacak olursak;

2001 Ocak’ ta 5 kişilik bir ekiple günde 30-40 sipariş,

2002-2004 yılları arası zor ama umut vaat eden yıllar, büyüyorlar,

2005 yılında günde 1500 sipariş, hedef sipariş 5000 adet/gün,

2005-2007 yılı sonunda ADSL’ in yaygınlaşmasıyla birlikte Türkiye interneti büyüyor,

2007 yılı sonunda günde 10000 sipariş, yabancı ortak ile stratejik işbirliği (Alman firma, %20, yönetime karışmıyor),

2010 yılında 12 ilde günde 25000 sipariş, 100 kişiden büyük bir ekip,

2012’ de günde 50000 sipariş.

Türkiye dışında Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri(BAE)’ de de hizmet veriyorlar. Fakat Avrupa’ yı ilk etapta tercih etmiyorlar. Çünkü buralar büyük pazarlar ve rekabetin çok yoğun olduğu yerler. Bunun yerine gelişen, daha bakir pazarları, internetten yemek siparişi veren ülkeleri tercih etmişler. Özellikle Dubai’ nin yemeksepeti.com için kolay iş yapılabilen bir bölge olduğunu söylüyorlar.

Melih Bey, girişimciliği farklı dönemlerde farklı özelliklerin gerektiği bir bebeğin gelişimine benzetiyor:

1-3.yıl : (emekleme, yürüme ve konuşma evresi): Startup evresi de denilebilir. İyi bir ekip(aile), iyi servis( beslenme), sabır (herşey zamanla), sürekli gözlem, değişim, öğrenme ve uygulama, hata yap, öğren,

4-6.yıl : (taktik, değişim ve yardımlaşma evresi): Sabır, kan değişimi, her şeyi kendin yapamazsın bazı işlerini delege et, işbirliği yap,

7-10.yıl : (strateji, yönetim, hedefler, sağlıklı büyüme evresi): Doğru stratejiler, para, insan, risk, rekabet, kriz ve ortakları doğru yönetebilmek.

Yemek sepeti.com’ un gelir kaynağı, reklam geliri ve komisyon geliri olmak üzere iki kalemden oluşmaktadır. Reklam komisyon dışı gelir sayılmakta ve toplam gelirin %20’ sini oluşturmaktadır. Diğer taraftan komisyon geliri ise %3 ile %10 arasında değişmektedir.

Yemeksepeti.com, Türkiye’ de canlı yardım uygulamasını ilk başlatan firmalardan biridir. Çağrı merkezi uygulamasıyla bir agent tek kişiyle konuşurken, canlı yardım desteğiyle aynı anda 5-6 kişiyle konuşabilmektedir.  

Çok geniş restoran portföyüne sahip olan grup satın alma fırsat sitelerinden kendilerine birçok teklif geldiğini ifade ediyor. Yemeksepeti.com ve grup satın alma fırsat sitelerinin değer önerilerinin farklı olması nedeniyle teklifleri kabul etmediklerini söylüyor. Yemeksepeti.com’da ürün ya da hizmeti mevcut olduğu şekliyle satılmakta, restoranlar isterlerse belirli oranlarda ve belirli zamanlarda indirim yapmaktadırlar. Oysa ki fırsat sitelerinde tüketicilere sürekli indirim yapılması gerektiğinden bu durum da sektörün çökmesine neden olacağı için fırsat siteleriyle işbirliğini kabul etmemişler.

Melih Bey, günümüzde girişimci olabilmek için iyi bir altyapı, iyi bir eğitim ve yatırımın yanında çok iyi gözlemci olunmasının gerektiğini söylüyor. Son söz olarak da konuşmasını söyle bitiriyor ‘İnanın ve yılmayın. Dünyayı girişimcilerin değiştirdiğini unutmayın.’

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !